پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

جمعه, 30 فروردين 1398
 • EN
فهرست گروه کاری


   وب سايت و پايگاه نامهايی جغرافيايی

   گروه كاره وب سايت و پايگاه نامهاي جغرافيايي  

    

   سرپرست گروه:  ابوالفضل بلنديان

   همكاران:          غلامرضا كريم زاده
                           
                         

       

   فعالیت‌های این گروه کاری در دو بخش دنبال‌می‌شود که عبارتند از:


   1- ایجاد پایگاه ملی نام‌های جغرافیایی

   یکی از اهداف مهم کمیتة تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران، گردآوري، ذخیره‌سازی و مدیریت نام همة عوارض جغرافيايي موجود در ایران است. این كميته ایجاد و تكميل پايگاه نام‌هاي جغرافيايي را به‌عنوان گامی مهم و مؤثر براي ساماندهي نام‌هاي جغرافيايي كشور پيگيري‌مي‌كند. وجود نگارش فارسي و آوانگاري نام‌ها در اين پايگاه، به‌طور چشمگیری از تشتت و اختلافات موجود در نام‌های جغرافيايي خواهد‌كاست. به‌کمک این پایگاه، کاربران نام‌های جغرافیایی در نهادها و دستگاه‌های اجرایی مختلف قادرند نام عوارض جغرافیایی در نقاط مختلف كشور را به‌ روش‌های مختلف جستجو‌نموده و علاوه‌بر دست‌يابي به تلفظ صحيح نام عارضه از ساير ويژگي‌هاي مكاني آن نیز آگاه‌شوند. پایگاه نام‌های جغرافیایی ایران، اجرای امور مختلف ازجمله ارتباطات، تجارت، برنامه‌ريزي، تهيه نقشه‌ها و اطلس‌ها و . . . را تسهیل‌می‌کند.

   پایگاه دادة نام‌های جغرافیایی ایران توسط سازمان نقشه‌برداری کشور طراحی و پیاده‌سازی شده‌است. مراحل کلی ایجاد پایگاه نام‌های جغرافیایی ایران به‌شرح زیر است:

   - ایجاد ساختاری مناسب برای پایگاه نام‌های جغرافیایی

   - تهیه نرم‌افزار و رابط کاربری پایگاه نام‌ها

   - ورود اطلاعات مربوط به نام‌ها به محیط پایگاه

   این پایگاه، حاوی اطلاعات حدود 110000 نام جغرافیایی، موجود در نقشه‌های پوششی  در مقیاس 1:25000، است. این اطلاعات براساس استاندارد پایگاه نام‌های جغرافیایی ایران  (سال 1370 نگارش 1/1کمیته استانداردهای سازمان نقشه‌برداری کشور) و «دستورالعمل ساماندهی نام‌های جغرافیایی نقشه‌های 1:25000 برای استفاده در پایگاه نام‌های جغرافیایی (سال 1384 سازمان نقشه‌برداری کشور)» استخراج و در پایگاه نام‌های جغرافیایی وارد شده‌اند. تاكنون، اطلاعات همة شهرها و واحدهاي تقسيمات كشوري و اغلب روستاها (90 درصد از مساحت كشور) در اين پايگاه وارد شده و علاوه بر آن،  نام ساير عوارض طبیعی و انسانی موجود در نقشه‌هاي پوششي 1:25000 (پس از توليد نقشه‌ها) به‌تدریج وارد پایگاه شده‌اند.

    

   عناوین اطلاعاتی پایگاه ملی نام‌های جغرافیایی ایران عبارتند از:

    

   1

   نام عارضه

   2

   نوع عارضه

   3

   آوانگاری

   4

   مختصات

   5

   تقسیمات کشوری

   6

   محل عارضه روی نقشه‌های پوششی

   7

   کد پایگاه نام‌های جغرافیایی

   8

   کد پایگاه ملی  داده‌های توپوگرافی

   9

   کد اختصاصی عارضه

   10

   نام گردآورندة اطلاعات

   11

   نام انگلیسی

   12

   ارتفاع

   13

   کنترل‌کنندة اطلاعات

    

   منابع اطلاعاتی مورد استفاده به‌منظور ورود اطلاعات به پایگاه نام‌های جغرافیایی به شرح‌زیر است:

   - ‌ نقشه‌های 1:25000

   - عکس‌های هوایی گویا‌شده

   - کارت‌های اسامی

   - پايگاه ملي داده‌هاي توپوگرافي هر منطقه

   - نقشه‌هاي رقومي تقسيمات كشوري

   - فرهنگ‌هاي جغرافيايي موجود

   - فهرست اسامي جغرافيايي مصوب وزارت كشور

    

   در این پایگاه قابليت ذخيرة فايل‌های صوتي مربوط به تلفظ نام با گويش‌های محلي نیز فراهم‌شده است. کاربران می‌توانند از طریق رسانة وب به همة اطلاعات سازماندهی‌شده در پایگاه نام‌های جغرافیایی، دسترسی‌داشته و از این اطلاعات در امور مختلف استفاده‌نمایند. درنظر است قابلیت جستجو و بازیابی اطلاعات به‌کمک نام‌ لاتین نیز به پایگاه افزوده‌شود.

   در حال حاضر، اتصال پایگاه نام‌هاي جغرافيايي ايران به ساير پایگاه‌های اطلاعاتي امکان‌پذیر است.

    

    

    2- مدیریت وب‌سایت کمیتةتخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران

   از فعالیت‌های دیگر این گروه‌ كاري، طراحی، ایجاد، نگهداری و ارتقای وب‌سايت كميتة تخصصي نام‌نگاري و یکسان‌سازی نام‌های جغرافيايي ایران است.

   در اين وب‌سايت اهداف، وظایف، فعاليت‌ها، اخبار و گزارش‌های كميته و نیز گروه‌های کاری درج گرديده‌است. علاوه بر فعاليت گروه‌هاي كاري، سيستم آوانگاري، كه در كميته تصویب گردیده‌است، از طریق این سایت در دسترس کاربران قرار‌دارد. از این‌رو اشخاص در نقاط مختلف ايران و جهان می‌توانند با استفاده از سيستم آوانگاری، نام عوارض جغرافيايی را آوانگاری‌نمايند.

   این وب‌سایت به‌عنوان یک رابط‌ کاربر (User Interface) امکان طرح پرسش از نام‌هاي جغرافيايي و دریافت پاسخ را دراختیار کاربر قرار‌می‌دهد. این امکان به‌گونه‌اي است كه اگر شخصي نام جغرافيايي خاصي را مدنظر داشته‌باشد، مي‌تواند از طريق اين وب سايت جستجو نموده و اطلاعات مورد‌نظر را از پایگاه نام‌های جغرافیایی بازیابی‌نماید. این پرسش‌ها براساس معیارهای مختلف ازجمله مختصات، نوع عارضه، نام عارضه و غیره قابل طرح است.

   درضمن این وب‌سایت محل مناسبی برای تعامل و تبادل‌نظر افراد و گروه‌های علاقمند به موضوع نام‌های جغرافیایی بوده و علاقمندان از طريق اين وب‌سایت مي‌توانند با سرپرستان هر يك از گروه‌هاي كاري کمیته تماس حاصل‌نمايند. وب‌سايت کمیتة نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ازطریق آدرس اینترنتی http://gndb.ncc.org.ir قابل دسترس است.

   به منظور اطلاع‌رسانی فعالیت‌های ملی و بین‌المللی در زمینة نام‌های جغرافیایی و نیز تسهیل ارتباطات و تعاملات با گروه متخصصان نام‌های جغرافیایی سازمان ملل به‌ویژه شاخة جنوب‌غرب آسیا (به‌جز کشورهای عربی)، برای ارائة وب‌سایت به زبان انگلیسی نیز اقدام شده‌است.

   يكي از وظايفي كه هيات وزيران به كميته تخصصي نام نگاري و يكسان سازي نامهاي جغرافيايي ايران محول نموده است گردآوري اطلاعات مربوط به نامهاي جغرافيايي و ثبت صحيح و مستند آنها و جلوگيري از تشتت در نامهاي جغرافيايي است. به منظور پيگيري اهداف فوق، كميته تشكيل گروه‌كاري ايجاد وب سـايت و پايـگاه نامـهاي جغرافيايي ايــران را در جلسه شماره 23 مورخ13/8/81 تصويب نمود تا به اين ترتيب كليه اطلاعات مربوط به نامهاي جغرافيايي در يك بانك اطلاعاتي ذخيره و ثبت شده و با ايجاد وب سايت و اطلاع رساني از طريق اينترنت در اختيار عموم قرار گيرد.

   اين گروه كاري تمام همت خود را در ايجاد بانك اطلاعاتي صرف نموده و با تشكيل جلسات متعدد و بكارگيري متخصصين رشته هاي مرتبط به مدت دو سال (4-1382) طراحي و پياده سازي فاز اول پايگاه را به اتمام رساند. از سال 1384 ورود اطلاعات به اين بانك در مديريت كارتوگرافي سازمان نقشه برداري انجام شده و گروه‌كاري به تدريح تمامي ايرادات و مشكلات بانك اطلاعاتي و نرم افزار مربوطه را مرتفع نموده و هنوز هم در جهت ارتقاء و بهينه سازي سيستم تلاش مي نمايد.


   DOURAN Portal V4.6.1.0

   V4.6.1.0